IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT) DIS
Ger tillgång till kvalificerade leverantörer och möjliggör för er att i förväg kontraktera tjänster för hantering av IT-säkerhetsincidenter. Upphandlingarna görs via dynamiskt inköpssystem, DIS.
Avtalsperiod:
IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT) kommer ha uppehåll för annonsering av specifika upphandlingar under sommaren, sista dag för annonsering är 4 juni. Vi öppnar upp för annonsering igen 10 augusti.
Om IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT) DIS
Genom att proaktivt kontraktera tjänster i förväg med kvalificerade leverantörer säkerställer ni snabba insatser vid en eventuell IT-säkerhetsincidenter.
Det minimerar administrativa förseningar vid akuta lägen och gör att ni enbart behöver kontakta leverantören för att få hjälp när en IT-incident inträffar.
Tjänsten som upphandlas inom DIS är extern hjälp med identifiering, begränsning, återställning och återhämtning vid IT-säkerhetsincidenter.
Det går också att addera tilläggstjänster som penetrationstester, övningar, sårbarhetsanalys eller information så som Cyber threat intelligence, och så stärka ert skydd. Ni kan på det sättet anpassa upphandlingen efter era specifika behov och IT-säkerhetsstrategi.
Avgränsning: Det går inte att upphandla SOC via detta DIS.
Vad är IRT?
IRT står för Incident Response Team. En funktion eller ett team som arbetar med att upptäcka, hantera och förebygga it-incidenter och säkerhetshot. Genom IRT kan organisationer snabbare identifiera attacker, minimera skador och återställa verksamheten till ett säkert läge. Att ha tillgång till rätt stöd inom incidenthantering är avgörande för att bygga motståndskraft och trygghet i en digital vardag.
Så upphandlar du
Boka uppstartsmöte
Vill du använda DIS:et redan nu kan du kontakta oss så hjälper vi dig. Du bokar ett möte med oss här: Boka 1 timmes uppstartsmöte med oss, via Teams
Tillgång till stöddokument
Efter mötet får du tillgång till aktuella mallar för genomförande av upphandling om du har för avsikt att upphandla via vårt DIS.
Får vi använda DIS:et?
IT- säkerhet - Incidenthantering (IRT) DIS kan användas av alla upphandlande myndigheter som omfattas av upphandlingslagstiftningen. Det krävs alltså ingen särskild anmälan från er för att använda ett av våra DIS. Din organisation behöver heller inte betala en serviceavgift till Inköpscentralen för att använda ett DIS.
Nyttor
Enkelhet
Tillgång till stödmaterial och mallar i syfte att underlätta din upphandling. Det finns även möjlighet till individuellt stöd som kan ge svar på frågor och hjälpa dig med upphandligen på DIS:et.
Effektivisering
Tillgång till kvalificerade leverantörer inom IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT).
Beredskap
Avtal upprättas med leverantörer innan en eventull incident inträffar, vilket säkerställer att åtgärder kan vidtas omedelbart vid behov.
Vill du veta mer om DIS:et, marknadsläget, eller önskar rådgivning inför upphandlingen? Kontakta gärna oss, så hjälper vi dig!
Prenumerera på Avtalsnytt
Avtalsnytt ger dig alla nyheter om våra upphandlingar och ramavtal via e-post. Fyll i din e-postadress nedan för att starta prenumerationen.
Prenumerera på Avtalsnytt