Boka ett möte med oss så går vi igenom ramavtalet tillsammans och svarar på dina frågor.
Möbler återbruk inklusive tillhörande tjänster 2025
Ramavtalet stödjer er i arbetet med en hållbar och cirkulär möbelförsörjning. Genom återbruk, produktnära tjänster och stöd i verksamhetsutveckling kan ni minska resursförbrukning, klimatpåverkan och bidra till en cirkulär ekonomi.
Delområde A omfattar konsulttjänster för verksamhetsutveckling kopplat till cirkulär möbelförsörjning, exempelvis hjälp med struktur, arbetssätt och utbildning för att öka intern cirkulation av möbler och inventarier.
Delområde B omfattar en IT-plattform i form av en intern marknadsplats eller inventariedatabas för cirkulär möbelförsörjning. Plattformen gör det möjligt att till exempel dela, överta och sälja möbler och inventarier inom organisationen samt, vid behov, ge åtkomst till andra myndigheter ni samarbetar med.
Delområde C omfattar en komplett inredningstjänst där en inredningsarkitekt projektleder och hjälper er att skapa en fungerande miljö med återbruk i första hand. Målet är att stimulera utvecklingen mot en cirkulär ekonomi, minska klimatavtrycket och uppnå kostnadsbesparingar.
