Ramavtal och avtalsvillkor

Hur många leverantörer är det på avtalet, sex eller sju?
Ramavtalet är uppdelat i tre delområde och varje delområde har sex antagna leverantörer. Eftersom det inte är samma leverantörer i alla delområde är det totala antalet leverantörer på ramavtalet sju stycken. Vilka leverantörer som är antagna för vilka delområde hittar ni på vår hemsida. 

Ramavtalsupplägget kräver att samtliga leverantörer läggs upp i systemet. Är det rätt? 
Som resonerats om i tidigare fråga bör alla leverantörer få möjligheten att ansluta sig till e-handel om man väljer en sådan lösning. Om några leverantörer väljer att inte ansluta sig är det dock ok att lägga upp övriga leverantörer. 

Hur ska vi följa upp att den särskilda fördelningsnyckeln efterlevs? 
Det är upp till varje myndighet att säkerställa att avrop från ramavtalet görs på ett korrekt sätt. Eftersom ramavtalet utgår från individens behov i första hand kan det till exempel vara viktigt att ge individerna tillräcklig kunskap om vad de ska ta hänsyn till vid köp och att ge dem bra förutsättningar att jämföra de olika leverantörerna med varandra för att kunna fatta ett medvetet beslut vid beställningstillfället. Om det inkommer en fråga om en beställning så behöver den upphandlande myndigheten kunna visa på att inköpet gjorts på ett korrekt sätt.