- Du är här:
- Adda /
- Upphandling och ramavtal /
- Ramavtal och avtalskategorier /
- Vårdrelaterad förbrukning /
- Hälso- och sjukvårdsmaterial 2023 /
- FAQ Hälso- och sjukvårdsmaterial 2023
Om er kommun/region redan är avropsanmäld på avtalet:
Kontakta leverantören på kundservice@onemed.com eller 0770-111 115.
Om er kommun/region inte är avropsanmäld:
Läs beställarguiden under ”Stöddokument” för att se hur ni kommer i gång med avtalet.
Ja, ni behöver göra en avropsanmälan på detta avtal även om ni var avropsanmälda på det tidigare avtalet.
Du som kund väljer vilket eller vilka av nedan alternativ som lämpar sig för den egna organisationen. Fraktavgiften kan skilja sig mellan de olika leveransalternativen.
Fasta leveransdagar
Fasta leveransdagar en till två dagar per vecka. Vilka veckodagar bestämmer ni i samråd med leverantören. Leverantören ska acceptera att leveranser sker under ordinarie arbetstid på arbetsdagar (kl 08:00-16:00), fredagar som leveransdag enbart om ni som kund begär detta. Beställning måste ske tre arbetsdagar före leveransdagen för att varorna ska ingå i leveransen. Alla leveranser på fasta leveransdagar ska vara kostnadsfria.
Löpande leveranser
Löpande leveranser på arbetsdagar mellan 08:00-16:00. Leveranstiden vid löpande leveranser är maximalt tre arbetsdagar. Om ni beställer varor till ett sammanlagt värde av minst 500 kr ska varorna levereras kostnadsfritt. Om ni beställer varor till ett sammanlagt värde av mindre än 500 kr har leverantören rätt att ta ut en avgift om maximalt 150 kr.
Expressleveranser
Leverans dagen efter beställning, om beställning görs före kl. 16.00. Leveranstiden för expressleverans är max en dag. Faktiskt leveranstid ska anges i orderbekräftelse. Priset blir leverantörens faktiska kostnad för att genomföra leveransen. Du som kund ska ha möjlighet att få information om kostnaden för expressleveransen innan ni genomför beställningen.
Om något är tillfälligt slut ska en liknande artikel med minst likvärdig kvalitet erbjudas av leverantören. Du bestämmer själv om bytet är okej. Priset för ersättningsvaran får inte överstiga priset för den ursprungliga varan.
Hör av dig till leverantören för att se om produkten finns i avtalat sortiment. Om produkten inte finns i sortimentet kommer de höra av sig till oss på Adda inköpscentral för att se om vi kan godkänna ett tillägg av produkten.
Du kan beställa via:
- E-post kundservice@onemed.com
- Telefon 0770-111 115
- Webbshop
- E-handelssystem
Kontakta avtalsansvarig hos leverantören för att komma i gång med webbshop eller e-handel. Kontaktuppgifter hittar du under ”leverantörer” längre upp på avtalssidan.
Scrolla upp på sidan och klicka på Leverantörer-> OneMed Sverige AB-> Visa ramavtal och upphandlingsdokument.
Scrolla upp på sidan och klicka på Leverantörer-> OneMed Sverige AB-> Visa ramavtal och upphandlingsdokument. På denna sida under "bilagor" till höger finns prislistan med produkter.
Din avropsanmälan skickas som ett meddelande till leverantören nästkommande fredag vid kl. 12.00. Leverantören kommer då ta kontakt med dig och påbörja implementeringen av avtalet.
Om du har frågor eller funderingar innan det kan ni ta kontakt med leverantörens avtalsansvarig. Kontaktuppgifter hittar du under fliken ”leverantörer” här på avtalsidan.