Utbildningar för fler

För kommuner och regioner som vill utveckla kompetens över tid erbjuder vi skalbara utbildningsupplägg för individ, grupp eller hela organisationen. Utbildningarna distribueras via Addas nationella lärplattform, vilket gör det möjligt att nå många medarbetare samtidigt och arbeta samlat med kompetensutveckling.

Plattformen kan användas både av verksamheter som saknar egen lärplattform och av dem som redan har en befintlig lösning. I det senare fallet kan utbildningarna integreras via standarder som LTI.

Utbildningarna är en del av SKR-koncernens uppdrag att stödja kommuners och regioners kompetensutveckling. De tas fram i samverkan med medlemmarna och riktar sig till områden med gemensamma behov, där samordning ger nytta i verksamheterna. Genom den gemensamma plattformen skapas förutsättningar för ett effektivt och långsiktigt lärande i hela organisationen.

Webbutbildningar

Uppdraget från vår ägare SKR är att stödja kommuner och regioner i gemensam kompetensutveckling och bidra till nytta i verksamheterna. Vi utvecklar och tillgängliggör utbildningar som kan nå många, där samordning ger ökad effekt. Avgiften fastställs utifrån uppdraget och baseras på transparenta och kostnadstäckande principer. För grupper eller större delar av organisationen kan upplägget anpassas efter omfattning.

Välj det upplägg som passar er bäst
Kom igång med lärandet när det passar er. Våra webbutbildningar är tillgängliga året runt via Addas nationella lärplattform.

 

Utforska webbutbildningarna

Webbutbildningar

Individ

person

När du vill komma igång direkt – på egen hand.

✔ Utbildning för en person

Reducerad avgift för kommun och region

✔ Tillgång till utbildning direkt

✔ Tillgång i 365 dagar

✔ Utbildningsintyg

 

Webbutbildningar

Grupp

group

När du som chef vill samordna utbildning i teamet.

✔ Utbildning för två eller fler personer

Reducerad avgift för kommun och region

✔ Lägre avgift ju fler som går

✔ Tillgång till utbildning direkt

✔ Tillgång i 365 dagar

✔ Tillgänglig i Addas nationella lärplattform

✔ Utbildningsintyg

 
 

Webbutbildningar

Organisation

groups

När stora delar eller hela verksamheten ska gå samma utbildning.

✔ Utbildning för alla

Reducerad avgift för kommun och region

Välj en eller flera utbildningar

✔ Flera utbildningar ger reducerad avgift

✔ Tillgång i 365 dagar

✔ Tillgänglig i er egen eller Addas nationella lärplattform

✔ Onboarding

✔ Skräddarsydd rapportering för chefer

✔ Utbildningsintyg

 
 
Ge alla medarbetare i organisationen tillgång till webbutbildningarna
Den här beräkningen visar en uppskattad abonnemangsavgift för kommuner och regioner som vill ge hela organisationen tillgång till våra webbutbildningar.
Välj organisation och utbildning, så visas avgiften för just er organisation.

Organisation
Utbildningar
Avgift
År 1
Från år 2
Avgiften baseras på utbildningens omfattning samt målgruppens storlek i din organisation.
Vid samordnade inköp justeras avgiften efter omfattning:
2–4 utbildningar: 15 %
5–9 utbildningar: 25 %
10+ utbildningar: 40 %
Justeringen görs automatiskt i den totala avgiften.
Frågor och svar: prisupplägg Organisation

Vad tycker deltagarna om våra utbildningar?  


"En jättebra utbildning. Kul att se vad man kan göra med e-learning (tar med detta som ett gott exempel). Gillade variationen och att man varvade info, paus, eftertanke/reflektion och små självtester. Snyggt ihopsatt!"

"Bra balans mellan teori och praktiska exempel. Pedagogiskt uppbyggd, med interaktiva element, videoinslag och foton som illustrerade ämnet. Även bra att exemplen kom från en variation av verksamheter."

"Jag gillar konceptet när man både får läsa, lyssna, titta och svara på frågor."

"Tycker alla moment var bra, toppen att växla mellan föreläsningar/filmer och case samt att det var mycket frågor så man måste vara aktiv hela tiden, då lär man sig bättre."

"Bra upplägg generellt med blandning av hur inlärningen skedde. Glad att det fanns möjlighet att förlänga tidramen för när man skulle ha gått kursen och att man inte behövde gå hela på en gång. Ibland är det svårt att hinna prioritera sin egen kompetensutveckling och ibland behöver man paus för att kunna smälta och ta in all information. Jag utnyttjade verkligen möjligheten att göra delar av kursen lite då och då, vilket fungerade utmärkt. Det var lätt att ta upp tråden igen!"

Våra utbildningar tas fram i samarbete med Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) för att säkerställa kvalitet och relevans för välfärdens medarbetare.

Kontakta oss
Bild på Tommy Eriksson

Jag hjälper dig gärna. Kontakta mig direkt eller fyll i formuläret.

Tommy Eriksson

Rådgivare

☎ 08-709 59 81

✆ 070-527 59 81

✉ tommy.eriksson@adda.se
Skicka e-post

Kontaktformulär

Genom att skicka in det här formuläret samtycker du till att vi behandlar dina personuppgifter



Publicerad 2025-10-15 Uppdaterad 2025-10-15