HR som strategisk partner i ledningsarbete
Den här utbildningen vänder sig till HR-medarbetare som arbetar i eller har erfarenhet av att delta i en ledningsgrupp och vill utveckla sin strategiska roll. Genom en kombination av forskning, praktik och övningar får du en fördjupad förståelse för ledningsarbetets och ledningsgruppens dynamik samt för HR:s roll som strategisk partner i att utveckla ledningsarbetet.
Priset är exklusive moms. Morgonfika, lunch och eftermiddagsfika för tre heldagar ingår.
Om utbildningen
Tillsammans med HR-forskaren Per Thilander och HR-chefen Frida Svalstedt erbjuder Adda en exklusiv utbildning om HR som strategisk partner i ledningsarbete inom offentlig sektor.
- Vi utgår från verkliga dilemman och utmaningar i ledningsarbetet och kopplar dessa till aktuell forskning inom HR.
- En kombination av teori och praktik – forskningsbaserad kunskap varvas med case-uppgifter, grupparbeten och reflektionsövningar.
- Programmet bygger på blandat lärande – en kombination av fysiska och digitala lärarledda träffar och individuella självstudier.
Utbildningen syftar till att:
- Ge dig en djupare förståelse för ledningsarbetets och ledningsgruppens dynamik och hur HR strategiskt kan bidra till förändring och utveckling.
- Koppla teori till praktik genom att integrera forskningsbaserad kunskap med verkliga utmaningar och erfarenheter.
- Förbereda HR för framtiden genom att utforska hur AI och digitalisering påverkar ledningsarbete och HR:s roll.
- Ge kunskap och verktyg för utveckling genom lärandemodeller som stärker samarbetet i ledningsarbetet och i ledningsgruppen.
- Stötta din fortsatta utveckling genom feed forward-modeller som hjälper dig att formulera dina nästa steg.
Upplägg
Utbildningen hålls i två omgångar under 2026, Omgång 1 hålls i Stockholm under våren och omgång 2 i Göteborg under hösten. Den kan även bokas som uppdragsutbildning för större grupper (läs mer under Bokningsvillkor).
- Utbildningen hålls under cirka två månaders tid, med två fysiska träffar fördelat på tre heldagar, samt en digital halvdag däremellan.
- Under träffarna varvas presentationer med diskussioner i helgrupp och mindre grupper så att du kan ställa frågor, lyfta utmaningar och dela erfarenheter med andra deltagare.
Under programmet får du tillgång till en digital plattform där kursmaterial delas och där det finns möjlighet till erfarenhetsutbyte.
Teman för träffarna:
Dag 1: Omvärldsfaktorer och utmaningar och möjligheter med ledningsarbete i offentlig sektor
Dag 2: Ledningsarbete och ledningsgruppers dynamik
Dag 3: HR:s roll som strategisk partner ledningsarbete idag och i framtiden i ett förändringsperspektiv
Dag 4: Ledningsarbete i framtiden och din egen utvecklingsresa genom feed forward
Se tid och plats för de olika omgångarna:
Kursledare
Ansvarig för genomförandet är Per Thilander och Frida Svalstedt. Ytterligare lärare kan komma att medverka under utbildningen.
Per Thilander är universitetslektor vid sektionen Management & Organisation, Företagsekonomiska institutionen, Göteborgs universitet. Per är forskare vid forskningscentret Center för global HRM (CGHRM), där han är vice ordförande för centrets styrgrupp. Per har sitt forskningsfokus inom HR-området och har skrivit flera böcker om HR. Han är också en uppskattad föreläsare och har genomfört fler olika uppdragsutbildningar inom HR. Per är också HR-lektor och senior rådgivare inom Västra Götalandsregionen.
Frida Svalstedt har sedan 2002 arbetat med HR-frågor inom region och kommun. Frida har arbetat som HR-ansvarig i flera ledningsgrupper och arbetar nu som HR-chef på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Hon har även, under många år, och med stöd av forskning, utbildat ledningsgrupper mot att bli mer effektiva tillsammans. I utbildningen fokuserar Frida på att koppla teorier till praktisk användning utifrån rollen som HR i en ledningsgrupp. Särskilt fokus blir på vilken roll HR bör och kan ta i arbetet med att stötta verksamheter och ledningsgrupper i omställnings- och förändringsarbete.
Bokningsvillkor
Se våra generella bokningsvillkor
Villkor för uppdragsutbildning
- Utbildningen kan bokas som uppdragsutbildning av offentliga arbetsgivare för grupper med 20-30 deltagare. Ni väljer om ni vill boka den exklusivt för den egna organisationen, eller om ni vill gå ihop flera organisationer, till exempel en grupp grannkommuner eller inom ett kommunalförbund.
- Vid bokning kommer vi gemensamt överens om geografisk plats och datum för utbildningstillfällena, samt om utbildningens innehåll ska anpassas efter målgruppens behov. Här kan du göra en uppdragsförfrågan