Vi använder cookies

På adda.se använder vi cookies (kakor) för att underlätta och förbättra din användning på vår webbplats. Cookies är en liten textfil som lagras på din dator, mobiltelefon, surfplatta eller annan enhet när du besöker adda.se. De finns för att förbättra webbplatsen för dig, till exempel för att kunna anpassa adda.se efter dina önskemål och val. 

Vilka cookies vill du tillåta?
Inställningar för cookies

Cookies som krävs för att webbplatsen ska fungera, till exempel sessions-ID som vårt webbhotell är beroende av.

Låter oss samla information om ditt besök på webbplatsen — till exempel vilken webbläsare du använder och eventuella kodfel du råkat ut för — med syfte att förbättra den.

Adda

4 september 2023 Samhällsbyggnad | Upphandling | Ramavtal

Ramavtal för eldningsprodukter och drivmedel klart för avrop

Den 1 september gick ramavtalet Eldningsprodukter och drivmedel i bulk 2022 av stapeln. Avtalet erbjuder ett brett produktutbud av konkurrenskraftiga priser som ska täcka behov av fossil- och biobaserade eldningsprodukter och drivmedel i bulk.

nyhets bild

Inför avtalsstart tog vi chansen att prata lite med avtalsansvarig Rasmus Holmbom och upphandlaren Christina Irlén på Inköpscentralen om hur arbetet med upphandlingen har gått och vad som är bra med det nya ramavtalet.

Hur har upphandlingen gått?

- Vi är glada och nöjda över att upphandlingen har gått enligt plan, samt att vi har klarat de utmaningar som en komplex marknad innebär. Det glädjer oss att samtliga områden fick tilldelning inom ramen för upphandlingen, säger Christina och fortsätter:

- Vi är tacksamma gentemot alla de kvalificerade och engagerade leverantörer som har deltagit i anbudsprocessen. Deras kompetens och samarbetsvilja har bidragit till en bra upphandling.

Vilken är den största nyttan för kunden?

- Ramavtalet erbjuder ett stort utbud av drivmedel till förmånliga priser och är enkelt att nyttja, vilket sparar tid och resurser för våra medlemmar. På grund av en mer osäker och riskfylld omvärld ser vi även ett ökat intresse utifrån ett beredskapsperspektiv för upphandlande myndigheter att nyttja avtalet i sin planering och skapa en ökad robusthet genom att lagerhålla drivmedel, berättar Rasmus. 

Vad är den största skillnaden från tidigare ramavtal?

- Den största skillnaden från föregående ramavtal är att tjockolja har utgått som produktområde, då vi inte längre ser en efterfrågan på denna produkt, säger Rasmus.

Till sist, vad är ni mest nöjda med?

- Att vi ännu en gång kan erbjuda ett redan uppskattat ramavtal. Eftersom många kunder jobbar med sin beredskapsplanering ser vi framför oss att ramavtalet framöver gör en ännu större kundnytta bland våra medlemmar, avslutar Christina.

Här kan du läsa mer om ramavtalet

Informationstillfälle

Vill du veta mer om ramavtalet? Den 15 september 2023 bjuder vi in till ett digitalt informationstillfälle där vi går igenom avtalet och hur du avropar. Det finns även möjlighet att ställa frågor.

Kontakt person bild
Rasmus Holmbom
Kategoriansvarig Energi
Adda Inköpscentral
08 709 59 58
072 966 1938
Kontakt person bild
Christina Irlén
Upphandlare
Adda Inköpscentral
08 709 55 97
072 966 19 45
Prenumerera på Avtalsnytt