- Du är här:
- Adda /
- Upphandling och ramavtal /
- Ramavtal och avtalskategorier /
- Förbrukningsmaterial /
- Kontors- och skolmaterial samt datortillbehör 2022 /
- FAQ Kontors- och skolmaterial samt datortillbehör 2022
Avgränsning av sortimentet i e-handelskatalog, punch-out-lösning och webbutik kan ske på varugruppsnivå.
Det beror på vilket leveransalternativ som gäller för din organisation.
Om din organisation får löpande leveranser ska beställning ske senast fem arbetsdagar före leverans.
Om din organisation får leveranser på fasta leveransdagar, t ex måndagar och torsdagar ska beställning ske senast tre arbetsdagar före leverans.
Om din organisation har samordnad varudistribution ska beställning ske senast tre arbetsdagar före leverans (till distributionscentralen).
Om det är bråttom har du möjlighet att boka expressleverans till en extra kostnad. Då kommer dina varor att levereras nästkommande helgfria vardag om du gör en beställning senast kl 12.00 helgfri vardag dessförinnan. Du får betala max 400 SEK exkl. mervärdesskatt för din expressleverans.
Varje fredag får leverantören information från Adda om vilka organisationer som har avropsanmält sig sen förra veckan. Av den anledningen kan det dröja några dagar innan leverantören kontaktar er.
Nej. De varor som ingår i leverantörens övriga sortiment hittar du i leverantörens prislista efter de varor som har ett positionsnummer i kolumn A. De priser som står i prisbilagan gäller vid avrop. Övrigt sortiment finns i delområde 2, 4 och 5.
I delområde 2,4 och 5 finns övrigt sortiment. Dessa varor hittar du i leverantörens prislista efter de varor som har ett positionsnummer i kolumn A. Det finns alltså ingen egen bilaga för varor som ingår i leverantörens övriga sortiment.
Nej, det behöver du inte.
Nej, småorderavgiften gäller per delområde. Om du beställer varor för 100 kr respektive 150 kr får du betala 125 kr x 2 i småorderavgift.
Nej. Delområdets kontraktsvillkor gäller även om ni inte tecknar ett kontrakt.
Skicka ett mail till avtalsansvarig hos respektive leverantör.
Skicka ett mail till avtalsansvarig hos respektive leverantör.
Skicka ett mail till avtalsansvarig hos respektive leverantör.
Ta först reda på vilken av de tre leverantörerna som passar för ditt avrop utifrån de kriterier som gäller. Ta sen kontakt med avtalsansvarig hos den leverantör som är aktuell.
Kontakta i första hand leverantören och fråga om anledningen och därefter Inköpscentralen vid behov.